Trening

Karatedo to nauka przez "pracę". W każdym momencie treningu, zwiększa się doświadczenie ciała. Postrzeganie i rozwój ki (wewnętrznej energii) jest tak samo ważne jak rozwój silnej psychiki.


Dojo
Dojo jest to fizyczne miejsce oraz grupa ludzi. Jest to przestrzeń w której wykorzystuje się współdziałanie ćwiczących. Można ćwiczyć razem z nauczycielem lub samemu jeśli się jest do tego odpowiednio przygotowanym.


Maneru – Wakaru – Nareru
Powtarzanie - Zrozumienie - Rozwój
Nauczyciel dostosowuje poziom do możliwości uczniów, jednak słuchanie wyjaśnień i obserwacja nauczyciela leży juz w gestii ucznia. Najlepsza postawa początkującego oraz zaawansowanego to być jak pusta kartka; świeżym, skupionym i przygotowanym na odbieranie nauk, bez z góry przyjętych założeń.
początek strony


Nastrój treningu
Zajęcia prowadzone są w ciszy. Wyjątkiem jest tłumaczenie zasad ruchów przez nauczyciela oraz liczenie poszczególnych ruchów przez uczniów. Oddech, kroki, skoki, rzucanie, upadanie, powinny być wykonane najciszej jak tylko można. Karatedo mogłoby być nazwane również "medytacją w ruchu", ponieważ dusza jest spokojna i zrelaksowana, nawet podczas szybkich i męczących ruchów.


Tematy i zawartość treningu
Karatedo Doshinkan nie jest jakimś szczególnym stylem walki, który wymaga specjalizacji. Zamiast tego oferuje nam pełny zakres sztuk walki. Zajęcia nie odbywają się według według z góry narzuconego schematu lecz skupiają się na danym temacie, który można później rozwijać. Każde zajęcia mogą dotyczyć czegoś innego ale psychiczna i fizyczna energia tak samo jak oddech pozostaje w niezmiennym rozwoju.
początek strony


Kata
Karatedo Doshinkan jest wyjątkowo bogate w tradycyjne kata. Kata (formy) jest to konkretna sekwencja ruchów, to kondensacja tradycji wiedzy, z której rozwija się pojedyncze aspekty w każdym treningu (poprzez pojedyncze ruchy, ćwiczenia z partnerem itp.). Unikalny w rytmie i odczuciu ruchów, każde kata jest jak wiersz ciała, charakter całego kata pogłębia się w trakcie powtórzeń. Zgodnie z główną zasadą "KARATE NI SENTE NASHI" - karateka nigdy nie atakuje pierwszy - każde kata rozpoczyna się od ruchów defensywnych.


Kumite (Trening z partnerem)
Trening z partnerem to nie zawody ani gra. Każdy z tych treningów poprawia technikę, koordynuje dystans i czas reakcji oraz wspomaga inne ogólne ćwiczenia. Uczy jak dostosować nowe ruchy do treningów z partnerem, zawsze wykonując poprawne techniki.
początek strony


Dalsza charakterystyka treningów
Dalsze elementy to: trening z tradycyjną bronią (bo, tonfa, sai, kama, etc) który prowadzi do zwiększenia umiejętności i kontroli nad ciałem, techniki rzutów (jako obrona przed napastnikiem), technika upadania aby zapobiec urazom podczas niekontrolowanych i kontrolowanych upadków podczas treningów. Karatedoka uczy się jak zaprzyjaźnić się z podłogą lub innymi powierzchniami takimi jak drewno, mata, piasek trawa. Ćwiczymy w każdych warunkach pogodowych w słońcu, deszczu i wietrze.


Poziom treningu
Zaawansowani studenci uczestniczą również w treningach dla początkujących jako że podstawowe techniki muszą być cały czas ulepszane. Zajęcia dla zaawansowanych są tylko bardziej skomplikowane jeśli chodzi o zawartość.
Początkujący trenują od razu z Hanshim i (w otwartej grupie) ze wszystkimi. Dzięki temu zyskują więcej energii i doświadczenia od innych, bardziej zaawansowanych i nie ćwiczą tylko w otoczeniu początkujących.
początek strony